Avocor L Series 105" 5K UHD 21:9 Ultra-Wide Touchscreen Commercial Monitor - AVL-1050-T
Shipping calculated at checkout.
Avocor  |  SKU: AVL-1050-T
Shipping Availability*
The Avocor L Series stands at the forefront of collaborative technology, crafted to enrich the Microsoft Teams experience and set a new benchmark in collaborative engagement. Its ultra-wide 21:9 aspect ratio on a captivating 105” display not only broadens your visual workspace but also enhances participation and creativity in a variety of settings. From strategy sessions in boardrooms to dynamic learning in educational environments, the L Series empowers users to navigate through interactive meetings and training sessions with ease, making every collaboration more effective and immersive. This innovation ensures that whether you're brainstorming ideas, analyzing data, or connecting with remote teams, the L Series 21:9 display provides a versatile platform for a wide range of use cases, making every interaction more meaningful and productive.
Extensive Connectivity
The AVL-1050-T comes equipped with built-in LAN and Wi-Fi to connect to your network, allowing full use of the embedded software, with access to apps and wireless screen sharing. For connecting external PC and video devices, there are four HDMI inputs, a DisplayPort input, and a full-function USB-C, with up to 100W power delivery to charge your device while you use it. The AVL-1050-T also has an OPS slot for compatible Intel expansion modules. There are three USB-B inputs to support touch control from connected devices, and six USB-A inputs for storage and third-party peripherals, such as a camera or microphone array.
21:9 Ultrawide Display
Up to 40 Points of PCAP Touch
Avocor UiQ User Interface
Fuse Device Management
Features
  • Optically bonded touch display
  • Anti-glare and anti-fingerprint coating
  • 2 x 16W speakers with a 15W subwoofer built-in
  • Auto-source detection
  • RS-232 control
  • Proximity and ambient light sensor
Specs
Avocor L Series Data Sheet
Display
Display Size
105"
Panel Type
LCD
Aspect Ratio
21:9
Display Orientation
Landscape
Native Resolution
5120 x 2160
Maximum Brightness
400 nits / cd/m2
Lighting System
Direct LED
HDR Support
No
Contrast Ratio
4000:1
Response Time
6.5 ms
Refresh Rate
60 Hz
Viewing Angle (H x V)
178 x 178°
Finish
Anti-Glare
Surface
Touchscreen
Yes: Projected Capacitive
Multi-Touch Points
40
Video
TV Tuner
No
Connectivity
A/V Inputs
1x HDMI 2.1
3x HDMI 2.0
1x DisplayPort 1.4
A/V Outputs
1x HDMI 2.0
1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio)
1x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support
Yes
Wireless
Wi-Fi
USB I/O
1x USB-C (Unspecified Version) with DP Alt Mode [Video/Control/Touchscreen Control/Photo/Audio]
3x USB-B 2.0
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 [Video/Control/Photo/Audio]
1x USB-A (Unspecified Version) [Service]
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-A 2.0
Ethernet I/O
2x RJ45 (Unspecified Ethernet)
NFC
Other I/O
1x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Control Input
OPS/Expansion Slots
Yes: 1
Ambient Light Sensor
Yes
Multi-Input Support (PIP/PBP)
Speaker
Built-In Speakers
Yes: 2x 16 W
Speaker Configuration
2.1-Channel
Hardware
Smart TV
Built-In Mic
Electrical
Power Consumption
Operational: 665.0 W
Input Power
100 to 240 VAC, 60 / 50 Hz
Power Adapter Type
Internal
General
Operating Conditions
32 to 104°F / 0 to 40°C at 10 to 90% Humidity
Storage Conditions
-4 to 140°F / -20 to 60°C
VESA Mounting-Hole Pattern
1000 x 400 mm
Environmental Resistance
Lock Slot
Dimensions
98.8 x 44.2 x 3.8" / 2510.6 x 1123.3 x 96.3 mm