LG 55" 1920 x 1080 Multi Vision Video Wall - 55VL5PJ-A
LG Electronics  |  SKU: 55VL5PJ-A
Shipping Availability*
The LG VL5PJ-A 55" Full HD Video Wall Monitor is a 500 nits bright IPS LCD display with ultraslim bezels, 24/7 operation capability, built-in system-on-chip and webOS smart signage platform, making it well suited for use in retail, corporate, hospitality, and other demanding applications. While the VL5PJ-A can be deployed as a single stand-alone display, it is designed to be combined with multiple units to create large video wall displays with a narrow 3.5mm bezel-to-bezel seam.
Daisy Chain Capability
Real-Time LG ConnectedCare
Easy Color Adjustment
Image Gap Reduction
High Performance and Great Scalability
Additional Features
  • Embedded CMS (Local Contents Scheduling, Group Manager)
  • IP5X dust protection
  • USB Plug & Play
  • Fail Over
  • RS-232 sync
  • Setting data cloning
  • SNMP
  • ISM Method
  • Crestron Connected 2 compatible
  • HDMI CEC
  • Pro:Idiom
Features
  • Full HD (1920 x 1080) Native Resolution
  • Slim 3.5mm Bezel-to-Bezel for Video Wall
  • IPS Direct LED Panel
  • LG SuperSign & 3rd Party Control Support
  • 2 x HDMI | 1 x DVI | 1 x DisplayPort
  • DisplayPort Daisy Chain Output
  • 1200:1 Static Contrast Ratio
  • 500 nits Brightness | 3% Haze Level
  • Digital Signage Support | 15x15 Matrix
  • 24/7 Duty Cycle | Portrait & Landscape
Specs
Display
Size
55"
Panel Type
IPS-Type LCD
Aspect Ratio
16:9
Display Orientation
Portrait, Landscape
Native Resolution
1920 x 1080
Maximum Brightness
500 nits / cd/m2
Lighting System
Direct LED
HDR Support
No
Contrast Ratio
1200:1
Response Time
8 ms (GtG)
Refresh Rate
60 Hz
Color Support
1.07 Billion Colors (10-Bit)
Color Gamut
72% NTSC
Viewing Angle (H x V)
178 x 178°
Finish
Anti-Glare
Surface
Touchscreen
No
Video
TV Tuner
Connectivity
A/V Inputs
2x HDMI
1x DVI-D
1x DisplayPort
1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio)
A/V Outputs
1x DisplayPort
HDCP Support
Yes: Version 1.4/2.2
USB I/O
1x USB-A (Unspecified Version)
Ethernet I/O
1x RJ45
NFC
Other I/O
1x 1/8" / 3.5 mm IR Input
1x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Control Input
1x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Control Output
OPS/Expansion Slots
Ambient Light Sensor
Multi-Input Support (PIP/PBP)
Speaker
Built-In Speakers
Hardware
Smart TV
Yes: webOS 4.1
Storage
8 GB eMMC
Built-In Mic
Electrical
Power Consumption
Typical: 135.0 W
Maximum: 150.0 W
Eco Mode: 80.0 W
Standby: < 0.5 W
Input Power
100 to 240 VAC, 60 / 50 Hz
Power Adapter Type
Internal
General
Operating Conditions
32 to 104°F / 0 to 40°C at 10 to 80% Humidity
Certifications
CB, CE, ENERGY STAR 8.0, FCC Class A, NRTL
VESA Mounting-Hole Pattern
600 x 400 mm
Lighting Lifespan
60000 Hours
Environmental Resistance
Dust-Resistant (IP5X)
Lock Slot
Bezel Thickness
2.25 mm (Top/Left)
1.25 mm (Right/Bottom)
Duty Cycle
24 Hours / 7 Days
Dimensions
47.8 x 26.9 x 3.7" / 684.2 x 684.2 x 93.1 mm
Weight
51.8 lb / 23.5 kg
Packaging Info
Package Weight
58.5 lb
Box Dimensions (LxWxH)
53.06 x 33.25 x 10.38"